Lengvas kvėpavimas – apsauga nuo ligų

Vaikas turi įprasti valyti nosįEsame įpratę valyti dantis, ausis, bet nosies higiena daugeliui dar nėra kasdienio švaros ritualo dalis. Tėvų įpročius perima ir vaikas. Žinoma, kai užpuola sloga ir sunku kvėpuoti, griebiamės nosies purškalų. Bet pasveikę apie šio svarbaus organo priežiūrą nebesusimąstome.

Nosis kasdien išfiltruoja daugiau kaip 1000 litrų užteršto ir dulkių sklidino oro. Per dieną įkvepiame maždaug 24 000 kartų. Ant nosies gleivinės paviršiaus esančios blakstienėlės (plonyčiai plaukeliai) ritmiškai judėdamos – lyg nuo vėjo, šluoja laukan gleivinėje ir gerklėje nusėdusius smulkius svetimkūnius. Taip nosis išvaloma. Jeigu blakstienėlės liaujasi judėjusios, susidaro palankios sąlygos infekcijai patekti giliau į kvėpavimo takus. Blakstienėlių funkcijos sutrinka dėl įvairiausių priežasčių: išsausėjimo, sudirginimo, alergenų, temperatūros svyravimų.

Kodėl nosis išsausėja?

Priežasčių, dėl kurių nosies gleivinė išsausėja, nemažai. Taip atsitinka dėl kai kurių medicininių preparatų poveikio, pirmiausia – kraujagysles sutraukiančių vaistų. Gleivinę išsausina centrinis šildymas ir oro kondicionieriai, cheminiai oro teršalai, išretėjęs oras lėktuve skrydžio metu. Dažnai šią problemą patiria rūkantieji – iškvepiant dūmus per nosį, sudirginama gleivinė. Vaikas kenčia dėl pasyvaus rūkymo.

Taigi išsausėti gali kiekvieno nosies gleivinė. Žinoma, vertėtų išvengti šios problemos, nes šis organas turi apsaugoti kvėpavimo takus nuo atšalimo, dulkių ir infekcijos. Ypač imlus infekcijoms vaikas. Todėl patariama drėkinti orą, vengti užterštų vietų. Tik ne visada tai padeda, ir kartais neįmanoma to padaryti, todėl būtina nosį valyti.

Nosies valymas – didelė nauda

Taigi nosimi reikia rūpintis kasdien taip pat, kaip ir dantimis, burna ir liežuviu. Tinkamai prižiūrėdami nosį galime išvengti daugelio ligų: tonzilito, sinusito, rinito (slogos), alerginės slogos. Plaudami nosį taip pat stimuliuojame jos ertmės membraną ir nervų galūnėles. Todėl lengvas kvėpavimas dar ir ramina nervų sistemą – tai labai svarbu ir vaikui, ir suaugusiajam. Šildymo sezonu nosies valymas padeda išsaugoti drėgmę.

Nosies valymo svarbą sunku pervertinti. Juk kiekviena per nosį įkvepiama dulkelė nusėda ant nosies kanalų gleivinės ir mažų blakstienėlių išstumiama išorėn. Taip pat išmetami ir mikroorganizmai. Nosies gleivės turi antiseptinių savybių ir sunaikina daugybę bakterijų. Bet su tokia gausybe dulkių, kurią įkvepiame, nosis susidoroti negali. Teršalams sunku pasišalinti, ypač jeigu nuolat miegame ant to paties šono – jie kaupiasi vienoje šnervėje. Užsikimšusi nosis nuolat dirginama, išsiplečia kraujagyslės – alinamas visas organizmas.

Ar pastebėjote, kad jūsų vaikas dažnai kvėpuoja per burną? Užteršta nosimi sunku kvėpuoti, todėl ir kvėpuojame per burną. Tai netaisyklingas kvėpavimas, nes į kvėpavimo takus patenka šaltas ir užterštas oras. Kvėpuodamas nosimi vaikas įkvepia jau išvalytą ir nosies kanaluose iki kūno temperatūros sušilusį orą.

Peršalus, sergant rinitu, sinusitu ar kitomis ligomis atsiranda gleivinės uždegimas, dėl kurio gleivinė išburksta, sutrinka blakstienėlių judėjimas, nepasišalina gleivės ir pasidaro sunku kvėpuoti. Taigi ir vaistams sunku patekti į nosies ertmę. Todėl prieš lašinant vaistus, pirmiausia reikia išplauti jos ertmes. Sergant šias higienos procedūras reikia atlikti 3 – 4 kartus per dieną.

Izotoninis tirpalas – laisvam kvėpavimui

Purškiamas jūros vandens tirpalas nosiai valyti jau seniai ne naujiena. Jis padeda išvengti ne tik peršalimo negalavimų, bet ir alergijų. Šią užduotį puikiai atlieka izotoniniai tirpalai, kurių sudėtyje yra natrio ir kalio druskų. Tai viena iš fiziologinių tirpalų rūšių, kurio osmosinis spaudimas toks pat kaip ir žmogaus kraujo. Izotoninis jūros vandens tirpalas gerai išvalys ir pačią mažiausią nosytę, ir didelę nosį.

Ypatingai tokia pagalba svarbi mažam vaikui, kuris negali apibūdinti negalavimo. Ne kiekvienas vaikas sugeba tinkamai išsišnirpšti nosytę. Todėl tokiam vaikeliui reikia profilaktiškai plauti nosytę izotoniniu tirpalu.

Izotoninis jūros vandens tirpalas puikiai išvalo gleives ir svetimkūnius iš sinusų ir nosies ertmės. Šį tirpalą savo vaistinėlėje verta turėti alerginės slogos, kurią sukelia žiedadulkės ir namų dulkės, kankinamam žmogui. Pašalinus alergenus, susilpnėja ir ligos simptomai. Be to, izotoninis tirpalas padeda atsistatyti gleivinei ir blakstienėlės vėl atlieka savo funkcijas.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook